Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

MAM HAKA NA RAKA STASZIC


RAK NIE WYROK WALCZ
O ŻYCIE!


Menu strony
Strona główna  
O naszej akcji  
O nowotworach  
Typy nowotworów  
Profilaktyka  
Częste nowotwory  
Leczenie  
Linki do stron  

Księga gościPunkty mamograficzne w Lublinie

Szpital Wojskowy, ul. AL.Racławickie 23

CM „LUXMED”, ul. Radziwiłłowska 5

CM „SANITAS”, ul. Hempla 5

Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej, ul. Dr.K.Jaczewskiego 7

Instytut Medycyny Wsi, ul. Dr.K.Jaczewskiego 2

NZOZ „WIWO”, ul. Ul. Zana 14

SPSK nr.1, ul. Staszica 16

TOP MEDICAL, ul. Zana 29/XIX

WOMP, ul. Nałęczowska 27


Kontakt

mail:
mam_haka_na_raka@wp.pl


Typy nowotworów


Nowotwór łagodny

Powstające nowe komórki podobne są do tych jakie znajdują się w danym narządzie. Nie przerzucają się do innych sąsiadujących organów, ponieważ otoczone są tzw. torebkami. Wzrost ich jest powolny i może trwać kilka lat. Nowotwory łagodne mogą się pojawić w każdej części organizmu. Często ich wpływ na organizm nie stanowi zagrożenia dla życia. Jeśli zmiana jest umiejscowiona np. uciskając naczynia krwionośne, usuwa się je chirurgicznie. Przeważnie nie dają nawrotów.


Tłuszczaki - wywodzą się z tkanki tłuszczowej. Występują w tkance podskórnej w postaci miękkich ruchomych guzków. Powiększają się powoli. Czasami rosnące latami mogą osiągnąć ogromne rozmiary
Naczyniaki - najczęściej występującym jest naczyniak krwionośny włośniczkowy. Może występować na skórze, błonach śluzowych, w wątrobie lub w mózgu. Zbudowany jest z gęstej sieci mikroskopijnych, prymitywnych naczyń krwionośnych, wyścielonych jedną warstwą śródbłonka.
Włókniaki - nowotwory łagodne wywodzące się z tkanki łącznej. Wyróżniamy włókniaki miękkie i twarde. Miękkie są nowotworami o charakterze wrodzonym, ale mogą pojawiać się w różnym wieku. są to miękkie guzki koloru skóry, workowato zwisające, pojawiają się najczęściej na szyi i karku. Dają się wprowadzić w głąb skóry z pomocą ucisku. Włókniaki twarde powstają niezależnie od wieku. Nie dają się odprowadzić uciskiem w głąb skóry. Najczęściej występują na kończynach.


Nowotwór złośliwy

Jest to taki typ nowotworu, który rozrasta się w sposób naciekający. Oznacza to, że rosnący nowotwór nie rozpycha okolicznych tkanek lecz wnika pomiędzy komórki prawidłowej tkanki. Nie do się jednoznacznie określić granicy między nowotworem złośliwym, a prawidłowymi tkankami. Kolejną cechą nowotworu jest dawanie przerzutów. Niektóre komórki nowotworu mogą się odrywać, wraz z krwią przemieszczać po całym organizmie i osiadać w innych narządach tworząc przeżuty odległe. Jeżeli komórki dostaną się do chłonki, wędrują z nią do najbliższych węzłów chłonnych, gdzie rozrastając się dają przerzuty w węzłach chłonnych.


Raki - jest najczęstszym nowotworem złośliwym. Wywodzi się z nabłonków pokrywających lub wyścielających narządy ciała. W początkowej fazie rozwija się w narządzie w którym powstał, dopiero po jakimś czasie zaczyna dawać przeżuty najpierw do węzłów chłonnych potem do innych narządów.
Mięsaki - nowotwory złośliwe wywodzące się z tkanki łącznej, kostnej, chrzęstnej, tłuszczowej. Charakteryzują się bardzo agresywnym przebiegiem, rzadko dają przerzuty do węzłów chłonnych, natomiast często do płuc. Podstawowym leczeniem mięsaków tkanek miękkich jest chirurgia, natomiast chemioterapia i radioterapia stosowane są jako leczenie wspomagające.
Chłoniaki - nowotwory złośliwe wywodzące się z układu chłonnego, pierwszym zauważalnym objawem choroby są na ogół powiększone węzły chłonne. Podstawowym leczeniem tych nowotworów jest chemioterapia, na ogół bardzo agresywna.


cecha porównawcza nowotwór łagodny nowotwór złośliwy
szybkośc wzrostu powolna szybka
torebka zwykle jest nie występuje
naciekanie tkanek nie występuje występuje
wrastanie do naczyn nie występuje występuje
przeżuty nie występują występują
wznowy nie występują występują
budowa histologiczna zbliżona do tkanki prawidłowej różni się od tkanki prawidłowej

W leczeniu nowotworu ważne jest ustalenie z jakim typem nowotworu mamy do czynienia, z jakiego narządu pochodzi, jak bardzo się już rozrósł i czy dał przeżuty. Na tej podstawie ustala się program i rodzaj leczenia oraz rokowania na wyzdrowienie pacjenta.ZdjęciaData i czasgodzina:

Nasz baner

banner

Bardzo prosimy o umieszczenie baneru na własnej stronie internetowej.


Reklama

Twórcy strony
Strona wykonana przez: Zespół Mam haka na raka”, z I Liceum im. Stanisława Staszica w Lublinie:
Asię Sumorek,
Krzysztofa Grzechnika ,
Maćka Mańko,
Olę Osiej.

Data ukończenia: 22.02.2009